Arama Motoru Nedir? Arama Motoru Ne İşe Yarar?

Arama motoru bilgiye ulaşmak için kurulmuştur ancak artık iş ve reklam için kullanılabildiği de görülüyor. İş sektörünün gelişmesini sağlayan devasa ve karmaşık mekanizmalardır.

Arama Motoru Nedir?

Kullanıcının isteklerine ve sorularına yanıt bulmak için eşleşen sitelere bağlanabilen, geliştirilmiş bir araçtır. 

Botlar (örümcek gibi) sürekli olarak webi tarar ve web sayfalarından bilgi toplar, sonrasında bunları Google dizinine ekler. Kullanıcı istekte bulunduğunda, arama önceden oluşturulmuş dizine gider. Aramanın sonucu, sorguyla eşleşen belgelere (web sayfalarına) giden bağlantıların listesi, yani arama sonuçları olarak bilinir. 

Ne İşe Yarar?

Bu sistemler, arama sorgunuzdaki kelime öbeklerine sahip olan, size bilgi verebilecek ya da sorunu çözebilecek ipuçlarını sağlayabilecek sitelere ulaşmanızı sağlar. Burada içeriklerin tamamı ya da bir kısmı sorgunuzun yanıtı olabilir. Dizine alınan sitelerdeki bağlantılar için bir program görevindedir. 

  • Bilgiye ulaşmanızı sağlar.
  • Yaptığınız işi tanıtmanızı sağlar.
  • Rakipler ile SEO açısından mücadele etmenizi, aynı zamanda sitenizi tanıtmanızı sağlar. 
  • Hizmet ve ürünlerinizi pazarlamanızı ve satmanızı sağlar. 
  • Sistem üzerinde var olan tüm araçları kullanmanızı, programları indirmenizi, üyelik sayesinde istediğiniz kurum, kuruluş ya da bir topluluk içine kaydolmanızı sağlar. 

Arama Motoru Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde en çok kullanılan arama motorlarından biri Google olarak belirlenmiştir. Pek çok ülke kendi sistemini geliştirmektedir. Ancak Google %80 oranla dünya çapında hala zirvededir.

Yandex, en büyük Rus portalıdır. Yandex’in Rusya’dan günlük ziyaretçisi sayısı 5.000.000 kişidir, 2015-2016 yılında % 65’lik Pazar payı ile zirve yapmıştır

Google, evrensel olarak kullanması nedeniyle dünyanın en büyüğü olarak bilinir.

İlk Arama Motoru Nedir?

İlk arama motoru, Montreal McGill Üniversitesi öğrencisi Alan Emtage tarafından oluşturulan Archie’dir. 1990 yılında “archives” yani arşiv olarak hazırlanmıştır, ancak adı Archie olarak kısaltılmıştır.

Nasıl Yapılır?

PHP ve MySQL gibi açık kaynak teknolojilerini kullanarak kendi algoritmanızı yazabilir, sisteminizi oluşturabilirsiniz. Google CSE’yi kullanarak da bir sistem geliştirebilmeniz mümkündür.  Örneğin; MySQL ile arama motoru yapacaksınız, MySQL’e bağlanır, DBVisualiser Squirrel, HeidiSQL gibi UI tabanlı araçları kullanarak bir başlangıç yapabilirsiniz.

Ancak hiç şüphesiz, günümüzde sıfırdan bir algoritma yazarak arama motoru oluşturmak epey güç bir iş.

Arama Motoru Nasıl Kullanılır?

İlgili alana kullanıcı tarafından bulmak istediği şeyin yazılması ve taratılması ile kullanılır. Sorgu aranılan şeye mümkün olduğunca yakın kaynakların listelenmesiyle sonuçlanır. Bu listede web siteleri yer alır ve tıklayarak sorgunuza yanıt veren URL’lere bağlanırsınız. 

Dünyanın En İyi Arama Motoru Hangisidir?

Google, dünyanın en popüler ve güçlüsü olarak bilinir. Şirket, geliştirici ekibi ile sürekli geliştirilir ve büyür. Farklı algoritmalar kullanarak en iyi sonucu vermeye odaklanır. Ağdaki tüm siteleri kullanıcı istekleriyle alakalı olarak göstermesine izin veren yazılım çözümleri üzerine kurulmuştur.

Türkiye’nin En Çok Tercih Ettiği Hangisidir?

Türkiye’de en çok tercih edilen, yine Google’dır.  Farklı programlara entegre olarak bilgisayarlara Yandex’te kurulur. Ancak Yandex kullanıkmı Google’a nazaran oldukça düşüktür. Tüm internet siteleri Google’da yükselme üzerine çalışmalar yapar. Çünkü 2019 verilerine göre Türkiye ziyaretçi sayısı 56 milyon ’dur.

İstatistiklere Göre En İyi Arama Motoru Hangisidir?

İstatistik değerlendirmelere göre; Google – % 69,24, Yandex – % 28.40, diğerleri % 2.36’dır.

Google’da sektörünüze uygun olarak arama sonuçlarından sitenizin listelenmesini isterseniz, arama motorlarında yükselerek sitenizin değerini ve markanızın gücünü arttırmak isterseniz, Seoarative ile iletişim kurunuz.

More from our blog

See all posts